Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Onun yaşı yokmuş!..

YazarMesaj
By_yunus
Admin
Admin
By_yunus

Onun yaşı yokmuş!.. Empty
MesajKonu: Onun yaşı yokmuş!..   Onun yaşı yokmuş!.. EmptyPtsi Haz. 14, 2010 1:07 am

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Onun yaşı yokmuş!..

Dünyada 50 yıla yaklaşan sanat hayatı boyunca hep zirvede kalan kaç isim var? Cher, Tina Turner, Ajda Pekkan... Süperstarımız Ajda Pekkan bu isimler içerisinde hala en aktif olanı...

Genç kız kadar güzel ve müzikal anlamda üretken... Pekkan F1 Türkiye Grand Prix’sinden sonra Reina’da verdiği konser ile Mc Laren Mercedes pilotu Jenson Buffon’u büyülemiş, ünlü pilot Türkiye’den ayrılırken, “Sahnede Ajda diye bir genç kız vardı. Onu unutamam” demişti. Pekkan sahne şovlarıyla yeni nesil müzisyenleri bile kıskandırıyor. Geçtiğimiz haftanın en önemli müzik olayı dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna’nın Türkiye’de verdiği konserdi. Ancak konserden iki gün sonra sahneye çıkan Ajda Pekkan, giydiği kostümleri ve performansıyla Rihanna’yı bile gölgede bıraktı. Biz de HT Mag ekibi olarak Ajda Pekkan mucizesini masaya yatırdık. Süperstar başarısından, formunu nasıl koruduğuna kadar tüm detayları anlattı. Dostları Ajda Pekkan efsanesini yorumladı. İşte A’dan Z’ye Ajda Pekkan gerçeği...
BU İŞİN YAŞI OLMAZ!
Süperstar Ajda Pekkan, son açıkhava konserindeki canlılığını disiplinli, prensipli ve mükemmeliyetçi çalışmaya borçlu olduğunu söylüyor. Ajda Pekkan, her konserine derbi maçına hazırlanan sporcular gibi hazırlandığını söylüyor. Özellikle sahne çalışmalarında sahnenin hazırlanışından kıyafete, repertuvardan orkestra provasına, sesinden ışığına kadar tüm hazırlıkların bir bütün olduğunu belirten Ajda Pekkan, “Bu işin yaşı başı yok. Çalışma sevgisi var...” diyerek başarısını özetliyor. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ile Kuruçeşme Arena’da vereceği üç konser için yoğun bir tempoda hazırlandığını belirten Ajda Pekkan, “Her etkinlik benim için çok önemlidir. Bunlar için haftalar önceden kafa yormaya başlarım. Konserin repertuvarına göre kıyafetler tasarlarım, sonra bunu modacı Nur Yerlitaş’la belirlerim. Kıyafetleri kendim düşündüğüm için benimle özdeşleşiyor. Konsere bir blue jean’le de çıksam hayranlarım coşar ama konserin konseptine göre kıyafet tasarlarım. Böyle yapmasam farkım olmaz" diyor. Her şarkısı için kıyafetler hayal ettiğini belirten Süperstar, “Hiçbir şeyi aldığım gibi giymem çok acelem olsa bile üzerine yenilikler eklerim, süslerim daha da güzelleştiririm” diyerek tasarımcı yönünün olduğunu da sözlerine ekliyor.
AÇ KALMIYORUM
Ajda Pekkan, formunu nasıl koruduğu sorusuna ise ilginç bir cevap veriyor, “Kesinlikle aç kalmıyorum. Her şeyi yiyorum ama mutlaka dozunda olmak kaydıyla... Sabah kahvaltımı sağlam yapıyorum. Akşam geç saatlerde bir şey yemiyorum. Çünkü hazmetmesi çok zor olabiliyor” diyor. Kendini sürekli dinç tutabilmek için bir sporcu gibi çalışan Ajda Pekkan, aksatmadan pilates yapıyor. Her gün kilometrelerce yürüyor. Sağlıklı besleniyor. Yumurtasından peynirine domatesinden maydanozuna kadar yeşillik ve sebze ağırlıklı bir kahvaltı yaptığını belirten Ajda Pekkan, her gün karışık meyve suyunu hiç ihmal etmiyor. Ajda Pekkan, balığı çok seviyor. Ama kesinlikle buzhane balığı yemiyor. Özellikle dil balığını seven Ajda Pekkan, kendini şımartmak istediği zaman balık ziyafeti veriyor.
22 kez bıçak altına yattı
Estetik denince akla gelen ilk ünlü olan Ajda Pekkan, ilk estetiğini 22 yaşında yaptırdı. Yayvan olan burun kanatlarını yukarıya çektirdi. Pekkan daha sonra şu operasyonları geçirdi: Yuvarlak olan yüzünü inceltti. Üst dudağını kalınlaştırdı. Burnunu kaldırttı. Yağlarını aldırarak belini ve bacaklarını toplattı. Yüz ve göz kapaklarını defalarca gerdirdi. Botoks, silikon gibi yöntemleri sürekli kullanarak yüzündeki kırışıklıklara savaş açtı. Pekkan bir şov programında "100 yaşıma da gelsem estetik yaptırırım" diyerek güzelliğine verdiği önemin altını çizmişti.
O herkesin Süperstar’ı
Sanat dünyasının ünlü isimleri, Ajda Pekkan’ın yakın dostları Süperstar’ın başarısını yorumladı...
Jenson Buffon
Ünlü F1 pilotu Jenson Buffon Türkiye Grant Prix’sinden sonra Reina’da Ajda’yı izledi ve "Sahnede Ajda diye bir genç kız vardı. Onu unutamam" dedi.
Sezen Aksu
“Bizlere bu yolu o açmıştır, onun sayesinde ben de buralardayım. Ajda’nın lakabı Angela’dır. Sık sık evde buluşuruz. Gizli saklımız yoktur. Birine beddua ettiğimizde ‘Allah bize jübilesine gitmeyi nasip etsin’ deriz. Ajda ne yer ne içerse ben de aynısını yer içerim."
Gülben Ergen
"Gerçek bir star... İkincisi olmaz bu kadının, müthiş! Tüm dikkatini hatta hayatını bile sesine ve bedenine odaklamış gerçek bir star Ajda. Bedelini yalnızlıklarıyla ödemiş başarılarıyla ödüllenmiş bir star. Onun gibisi yok."
Fikret Şenes (söz yazarı)
"Ajda benim vitrinimdir. Kendisi çok kırılgandır ama çok da kıymet bilir. Sanatına en az benim kadar dikkat eden, kendine bakan Ajda gibi ikinci bir isim yok. Ona çok şey öğrettim ve stil sahibi yaptım."
Petek Dinçöz
"Ajda gibisi bir daha bu dünyaya gelmez. 41 kere maşallah, Allah nazarlardan korusun diyorum. Yeri dolmayacak bir isim. Biz de onun gibi olursak ne mutlu bize."
Şehrazat
"Ajda Pekkan ezelden beri giyim kuşamı, gıdası, sporuyla kendisine çok iyi bakar. Üzerine çuval giyse yakışır. Geçen haftaki konserinde giydiği mayo konusuna gelince gerçekten bir olay. Tek kelimeyle olay diyebilirim. Bunun başka bir izah tarzı yok. Herkes üzerine bir şeyler giyer, farklı olmaya çalışır ama kimseye seçtiği kıyafetler bu kadar yakışmaz. Bunun adı yok. Ama sorunun cevabı ise ’Bu da Ajda farkı’ diyebilirim."
Reyhan Karaca
"Müthiş ironik bir durum, bu işin adı yok. Hayatımda kendine bu kadar yatırım yapan dünya standartlarında bir kadın görmedim. Hepimizin Ajda gibi olması gerekiyor. Vallahi ne yalan söyleyeyim benim öyle bir fiziğim olsa aynı giysiyi giyerdim. O cesareti o kadar iyi taşıyan ikinci bir insan tanımıyorum. Çok yakışmış tebrik ediyorum. Bazı insanlar doğuştan star doğuyorlar. İkinci bir Ajda Pekkan gelmez."
Samsun Demir (DMC Müzik)
"Ajda Pekkan denilince benim aklıma mükemmeliyetçiliği, iradesi, sabrı ve disiplini geliyor. Bu işin sırrı irade, sabır ve disiplinin bileşkesidir. Böyle davrandığı için istikrar geliyor. Stresle mücadele ediyor. Kendisi çok zevkli, çok dikkatli olmasından dolayı kendine yakışan kıyafetleri buluyor. Ne giyse bu yüzden yakışıyor. Bizi zorlayan yönü mükemmeliyetçi olması. Bir albüm için 20 şarkı yaparsın ama 10’unu kullanabiliyorsun."
Ajda Pekkan Biyografisi
• Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946 yılında İstanbul’da doğdu.
• 1962 yılında, dönemin popüler gece kulübü ’Çatı’da program yaparak sanat dünyasına adım attı.
• 1963 yılında Ses Dergisi’nin sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasında birinci oldu. Kısa zamanda Yeşilçam’ın gözde sanatçıları arasına giren Pekkan 47 film çevirdi.
• 1965 yılında kendine ait ilk plağı ’Her Yerde Kar Var’ adlı çalışması 17 yaşındayken piyasaya sürüldü.
• 1967 yılında çıkardığı ’İki Yabancı’ 45’liği ile satış rekoru kırdı. Pekkan, 70’li yılların başında yurtdışında plak şirketlerinin ilgisini çekerek, uzun süre Fransa’da çalıştı. Paris’in ünlü Olympia Müzikholü’nde, Cezayir asıllı şarkıcı Enrico Macias ile seri konserler gerçekleştirdi. Yine aynı dönemlerde, Fransızca, Almanca, Yunanca, İspanyolca ve Japonca seslendirdiği şarkılarla, uluslararası platformda başarısını pekiştirdi.
• 1977 yılında, Yamaha Müzik Festivali’nde, Fransa’yı Fransızca bir şarkı olan ’A Mes Amours’ ile temsil ederek, En iyi yorumcu / En iyi şarkı olmak üzere, iki ödül kazandı. Aynı yıl benzeri görülmemiş kapak dizaynı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan Süperstar albümü büyük başarı elde etti.
• 1979 yılında, ’Süperstar 2’ albümüyle kariyerinin doruğuna çıktı.
• 1980 Eurovision Yarışması’nda, ’Petrol’ isimli parçasıyla Türkiye’yi temsil eden Ajda Pekkan bir dönem evliliği nedeniyle ara verdiği müzik yaşantısına 1989 yılının son günlerinde piyasaya çıkardığı ’Ajda 90’ isimli albümüyle geri döndü.
• Ajda 90 albümünü, Ajda 91, Ajda 93 ve Ajda 96 albümleri takip etti.
• 1998’de ’Best Of’, 2000 yılında ise Best Of albümünün devamı niteliğinde 2 CD’lik ’Diva’ ve 2003’te, yaza damgasını vuran ’Sen İste’ single çalışmasıyla başarı grafiğini yükseltti.
• Ajda Pekkan 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırıldı.
• 2006 yılında piyasaya çıkan ’Ben Aslında O Gördüğün Cool Kadın Değildim’ albümüyle Türk Pop Müziği’nin en önemli kadın seslerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.
• 2008 yılında, ’Aynen Öyle’ albümü yayınlandı. Ajda Pekkan’ın yeni albümünün ise bu ay sonunda müzik marketlerdeki yerini alması bekleniyor.
http://www.bilginproforum.tk

Onun yaşı yokmuş!..
1 sayfadaki 1 sayfası